PL EN

Dywany wełniane i nowoczesne – poznaj historię dywanu

Dywany, mimo że obecnie zdobią podłogi w niemal każdym mieszkaniu, kiedyś posiadały dużo więcej funkcji, nierzadko będąc towarem ekskluzywnym. Dywany przywędrowały do nas z Azji Środkowej, a dokładniej z Persji i Turcji, gdzie zaczęto je wytwarzać pomiędzy III i II wiekiem przed naszą erą. Wtedy to spełniały przede wszystkim funkcję ochronną przed zimnem, bijącym od podłoża, a także chroniły przed piaskiem i brudem. Perskie i tureckie dywany tkane były przede wszystkim z wełny wielbłądziej, służąc do spania, modlitwy, przyjmowania gości, a nawet przyrządzania i spożywania posiłków. Produkowano również dywany jedwabne, które dedykowane były wyżej postawionym dostojnikom. Pokrywano nimi podia, a także zdobiono sale pałacowe. Persowie opanowali do perfekcji sztukę tkania i zdobienia dywanów – do tej pory perskie dywany uznawane są za najpiękniejsze na całym świecie. Koloryzowano je naturalnymi barwnikami, pozyskiwanymi z bulw, korzeni i liści. Tkaniem dywanów zajmowały się głównie kobiety, które wyplatały na nich ważne sceny z życia politycznego lub religijnego, przedstawiały historie rodów, baśnie lub opisywano codzienność. Dziś perskie dywany uznawane są za najcenniejsze i najdroższe na świecie.

Dywany z własnym wzorem – ewolucja dywanów

Aktualnie spośród wszystkich funkcji dywanów, dekoracyjna okazuje się najistotniejszą dla klientów. To wzornictwo i kolorystyka stały się najważniejszym kryterium przy wyborze dywanu. Projektanci i dekoratorzy wnętrz używają dywanów jako ważnej, integralną część swoich realizacji. Często budując wokół ich kolorystyki lub stylu całe aranżacje.

UNIQUE jest jedyną tak szeroką i elastyczną ofertą na rynku pokryć podłogowych. Podejmujemy się każdego wyzwania, tworząc fantazyjne kształty i motywy, zgodnie z Twoim indywidualnym projektem dywanu. Imponującą paletą 99 kolorów wełny i 36 kolorów tencelu dopasowujemy nasze możliwości do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Jednocześnie rozszerzając paletę możliwości UNIQUE o wsparcie działu projektowego Dywilanu, podarowaliśmy wolność projektowania również klientom nie posiadającym takiego zaplecza.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wykonania dywanów na zamówienie